Fondy peňažného trhu

Fondy peňažného trhu, tzv.peňažné fondy, sú typom investičných fondov, ktoré investujú do vysoko likvidných, krátkodobých nástrojov, ako sú hotovosť, hotovostné ekvivalenty a dlhopisy s vysokým ratingom a krátkodobou splatnosťou.

Pekným príkladom obsahu peňažného fondu je krátkodobá pôžička banky banke založená na nočnej sadzbe (tzv. Overnight rate).

Nočná sadzba

Pre vysvetlenie musíme začať od základov:

Klienti si ukladajú svoje peniaze v banke. Ak by banka tie peniaze len držala na účtoch, veľa by z toho nemala. Banky vaše peniaze investujú a požičiavajú iným klientom alebo spoločnostiam.

Každá banka je však povinná držať určitú časť prostriedkov, ktoré sú k dispozícií. Prečo? No čo ak by sa 20% klientov rozhodla naraz vybrať svoje peniaze a banka by ich všetky mala niekde zainvestované, alebo by ich poskytovala formou úveru niekomu inému? 

Táto povinná rezerva je daná nadnárodnou bankou, v našom prípade Európskou Centrálnou Bankou (ECB).

Banky, ktoré nedokážu splniť svoje rezervné požiadavky, teda nemajú dostatok prostriedkov, si narýchlo požičajú v noci od inej banky, aby vykazovali potrebné čísla a potom tie peniaze zase vrátia hneď ráno, aby zas neplatili úrok za požičanie zbytočne dlho.

Nočná sadzba je úroková sadzba, za ktorú si banky požičiavajú peniaze od seba navzájom v nočnom trhu. T.j. večer požičia banka 1 banke 2 a ráno tie peniaze zas banka 2 vráti.  Cieľom týchto pôžičiek je zabezpečiť dodržanie federálne stanovených rezervných požiadaviek – ako som už spomenula, každá banka má povinnosť držať časť peňazí, ktoré sú likvidné, ihneď použiteľné.

Úroková sadzba na peňažnom fonde závisí od príslušných trhových úrokových sadzieb a preto sú celkové výnosy z peňažných fondov tiež závislé od týchto úrokových sadzieb. Peňažné fondy sú jednoducho založené na krátkodobých dlhopisoch a iných krátkodobých cenných papieroch, ktoré sú ovplyvnené nočnou sadzbou.

Investovanie do peňažných fondov

A teraz sa dostávame k dnešnej situácií a vysvetleniu, prečo doteraz nebolo veľa počuť o týchto fondoch. Totiž, keď základná úroková sadzba Európskej Centrálnej Banky bola okolo 1% (to si určite pamätáte, to boli tie časy, keď aj hypotéky boli so sadzbou okolo 1%), tak banky si mohli požičiavať za 1% a aj sadzba na peňažných fondoch nebola vyššia. Avšak v súčasnosti, keď ECB sadzba vzrástla až na 4%, môžeme sa tešiť (teda len tí, ktorí túto príležitosť využijú) na čisté zhodnotenie okolo 3,4% p.a. (ročne).

Ak investujete do peňažného fondu, nakupujete vlastne krátkodobé cenné papiere a požičiavate tak vaše peniaze cez noc bankám, ktoré potrebujú vykryť potrebné rezervy.

Sadzbu viete dopredu, pretože aj sadzbu ECB poznáte. Vo chvíli, keď pôjde ECB so sadzbou dole, alebo hore, následne sa rovnakým smerom pohnú aj sadzby na peňažných fondoch.

Kto však aspoň trochu sleduje dianie v ekonomickom svete, tak vie, že ECB oznamuje zníženie sadzby o 0,25 – 0,5% verejne a teda každému je jasné, že sadzba na peňažnom fonde nemôže padnúť o niekoľko percent zo dňa na deň a ani poklesnúť o 0,5% tak, aby ste o tom nevedeli niekoľko dní dopredu.

Akokoľvek, aj po tomto poklese to máte stále výhodnejšie, než držať peniaze na bežnom účte, ale je to na vás, či sa rozhodnete peniaze vybrať alebo tam nechať až do kým nepoklesne na pôvodné hodnoty spred roka a pol.

Prečo investovať do peňažných fondov

Cieľom peňažných fondov je ponúknuť investorom vysokú likviditu s veľmi nízkym rizikom a preto aj diverzifikujú. Čo to znamená? Že v jednom fonde nie je len jedna banka, ale viacero (cca 50) a teda váš nákup cenných papierov sa rozloží do viacerých bánk v rámci fondu. Riziko investovania do takýchto fondov je na úrovni rizika držania prostriedkov v banke na účte. Vstup a výstup do takéhoto fondu je okamžitý, t.j. viete kedykoľvek cenné papiere predať a vybrať si peniaze. Čo je ešte fajn, že sadzba je pripisovaná denne (alebo nočne) a tým pádom sa vám zhodnocujú prostriedky každý deň a nie až na konci mesiaca alebo roka.

Poplatky sú nízke a ja osobne rovno klientom prezentujem čisté zhodnotenie, ktoré je 3,385%. Takže žiadne poplatky navyše, ani za výber, ani za nákup. 

Ako investovať do peňažných fondov

Ak chcete začať investovať, máte viacero možností, nakoľko je aj tých peňazných fondov viac. Poznáme podielové fondy a tie vám môžu poskytnúť aj slovenskí správcovia, napríklad IAD Depozitné konto, kde je čisté zhodnotenie 2,2% p.a., alebo môžete investovať priamo do ETF fondov, ktoré majú výhodu, že po roku investovania nemajú povinnosť zdaniť výnos a s tým vám pomôžem ja, ako investičný poradca spoločnosti Swiss Life Select Slovensko. Naši investiční analytici zriadili aktívne riadené portfólio peňažných ETF fondov s názvom SmartMoney+ s hrubým zhodnotením 3,9%p.a. a aktuálnym čistým zhodnotením 3,4% pre klienta. Takže, ozvite sa!

Záver

Banky vaše peniaze na účte investujú a požičiavajú a tak na nich zrábajú. Začnite na nich zrábať aj vy. Peňažné fondy sú určené pre najkonzervatívnejších investorov, keďže riziko je minimálne a výber je okamžitý. Prostriedky, ktoré moji klienti investujú do peňažných fondov, sú peniaze, ktoré plánujú v dohľadnej dobe použiť alebo ide o rezervu na 6mesiacov, ktorú si predtým držali na sporiacom účte len pre prípad, keby sa niečo zomlelo.. Ide o krátkodobú investíciu do roka. 

O vhodnosti tohto investičného nástroja sa poraďte so svojim investičným alebo finančným poradcom. Ak žiadneho nemáte, som tu pre vás. Kontaktujte ma pre nezáväznú konzultáciu zdarma.

Kontaktujte ma

Ďalšie články

O mne

Medzi  partnerov mojej spoločnosti patria všetky banky a poisťovne na Slovensku, ako aj svetové investičné spoločnosti a preto viem klientovi vybrať vždy tú najvhodnejšiu možnosť.

+421 908 686 379

maria.dudova@swisslifeselect.sk

Týždenné Novinky
Zo Sveta Financií

Zaregistrujte sa tu!