Ako deti naučiť správnym finančným návykom

Finančná gramotnosť je dôležitá zručnosť, ktorú by sme mali všetci ovládať. Nie je to len o tom, ako zarobiť peniaze, ale aj o tom, ako ich múdro míňať, šetriť a investovať. Ako rodičia môžeme deti naučiť správnym finančným návykom už od útleho veku a pomôcť im tak pripraviť sa na lepšiu budúcnosť. Tu je niekoľko tipov, ako to urobiť:

Naučte ich rozlišovať medzi tým, čo potrebujú a tým, čo len chcú

Jednou z prvých lekcií, ktoré by sme mali deťom vysvetliť, je rozdiel medzi potrebami a želaniami. Potreby sú veci, ktoré sú nevyhnutné pre naše prežitie a zdravie, ako napríklad jedlo, oblečenie, bývanie a vzdelanie. Želania sú veci, ktoré nám robia radosť alebo zvyšujú náš komfort, ale nie sú nevyhnutné, ako napríklad hračky, sladkosti, videohry alebo značkové veci.

Naučte deti rozumne rozhodovať o tom, na čo míňajú svoje peniaze a ako si stanoviť priority. Pomôžte im pochopiť, že nie všetko si môžu dovoliť a že niekedy musia obetovať niečo, čo chcú pre niečo, čo potrebujú. 

Pri menších deťoch môžete vymyslieť hru, kde budete vymenovávať predmety a služby a dieťa ich bude zaraďovať do kategórie potreby a kategórie želania.

Naučte ich šetriť a nastaviť si ciele

Šetriť peniaze je dôležitý návyk, ktorý deťom pomôže dosiahnuť svoje sny a plány. Naučte deti, že peniaze nie sú len na míňanie, ale aj na sporenie. Vysvetlite im, že ak si budú pravidelne odkladať časť svojich peňazí do pokladničky alebo bankového účtu, budú mať viac možností v budúcnosti.

Pomôžte deťom nastaviť si konkrétne a merateľné ciele šetrenia. Napríklad: “Chcem si našetriť 100 eur na nový bicykel do konca roka.” Alebo: “Chcem si našetriť 50 eur na vstupenku do zábavného parku do leta.” Pomôžte im sledovať svoj pokrok a motivujte ich pochvalou a odmenou.

Nechajte ich zarábať

Ak chceme deťom ukázať hodnotu peňazí, musíme im dať príležitosť zarobiť si ich. Nechajte deti robiť drobné práce doma alebo v okolí za symbolickú odmenu. Napríklad: umyť riad, upratať izbu, vyvenčíť susede psa alebo pomôcť susedovi s trávnikom. 

Týmto spôsobom deťom ukážete, že peniaze sa nezískavajú ľahko a že musia za ne pracovať. Uvedomia si ich skutočnú hodnotu a pochopia, že peniaze nepadajú z neba, alebo sa same neobjavia v rodičovej peňaženke, z ktorej si ich môžu kedykoľvek vybrať.

Buďte ich bankou, aj investičným trhom

Ak chcete deťom pomôcť naučiť sa zodpovedne nakladať s peniazmi, môžete im ponúknuť možnosť požičať si od vás peniaze na väčšie nákupy. Napríklad: ak si dieťa chce kúpiť novú hračku, ktorá stojí 20 eur, a má len 10 eur, môžete mu požičať zvyšných 10 eur pod podmienkou, že vám ich vráti do určitého termínu s úrokom. Pozor! Používajte reálne úroky, ktoré sú v aktuálnej dobe na trhu.
Týmto spôsobom deťom ukážete, že požičiavanie peňazí má svoje náklady a riziká a že je lepšie šetriť a investovať si na to, čo chcú.

Buďte však opatrní, aby ste deťom nepožičiavali príliš veľa peňazí alebo im neodpúšťali dlhy. Tým by ste im len vytvorili zlý vzorec správania a znižovali ich motiváciu šetriť.

Pri šetrení na veľkú vec ako je počítač, elektrická kolobežka, alebo letenka do disneylandu ich motivujte tak, že im sľúbite pri určitom míľniku výnos v podobe dividendy. Napríklad, ak potrebujú ušetriť 300eur, pri každej 100vke im dajte 10% z ušetrených peňazí. Oni sami sa potom budú rozhodovať, či budú radšej míňať, alebo podržia svoju investíciu dlhšie a vďaka zloženému úročeniu zarobia viac peňazí.

Nechajte ich zlyhať, spraviť chyby

Ak chceme deťom pomôcť naučiť sa z vlastných skúseností, musíme im dovoliť robiť chyby a niesť dôsledky. Ak si dieťa minie všetky svoje peniaze na nejakú zbytočnosť a potom nemá dosť na niečo, čo naozaj chce alebo potrebuje, neponáhľajte sa mu pomôcť. Nechajte ho pocítiť sklamanie a frustráciu a poučiť sa z toho.

Samozrejme, neznamená to, že máte deťom odopierať základné potreby alebo ich nechať trpieť. Skôr ide o to, aby ste im dali priestor na učenie sa z vlastných rozhodnutí a chýb a tie potom neskôr nerobili v dospelosti.

Buďte im príkladom

Nakoniec, najlepší spôsob, ako deťom naučiť správne finančné návyky, je byť im dobrým príkladom. Deti sa učia najviac tým, že pozorujú a napodobňujú svojich rodičov. Ak budete mať vy sami zdravý vzťah k peniazom, budete plánovať svoj rozpočet, šetriť na dôležité veci, míňať rozumne a investovať múdro, vaše deti si to všimnú a budú sa snažiť vás nasledovať.

Nebojte sa tiež hovoriť s deťmi o peniazoch a finančných otázkach. Vysvetľujte im, ako funguje ekonomika, ako sa tvoria ceny, ako sa platia dane, ako sa zhodnocujú investície a podobne. Týmto spôsobom im pomôžete rozvíjať finančné myslenie a povedomie.

Zhrnutie

Finančná gramotnosť je dôležitá zručnosť pre každého človeka. 


Ako rodičia môžeme deti naučiť správne finančné návyky, ktoré im pomôžu v budúcnosti. Je to možné urobiť prostredníctvom jednoduchých a praktických tipov, ktoré deťom pomôžu rozumne rozhodovať o svojich peniazoch, šetriť na svoje ciele, zarábať si na svoje potreby a želania, požičiavať si zodpovedne, učiť sa z chýb a nasledovať dobrý príklad.
Len vďaka nám rodičom sa deti stanú finančne gramotnými a úspešnými a nebudú musieť v dospelosti absolvovať chybné rozhodnutie, ktoré ich budú stáť oveľa viac peňazí. 

Ak vás zaujíma téma osobných financií a invetovania, sledujte môj profil Financie s Mery na Facebooku alebo Instagrame. Ak máte záujem upratať si vo vašich financiách, neváhajte ma kontaktovať, dohodneme si termín pre nezáväznú konzultáciu zdarma.

Kontaktujte ma

Ďalšie články

O mne

Medzi  partnerov mojej spoločnosti patria všetky banky a poisťovne na Slovensku, ako aj svetové investičné spoločnosti a preto viem klientovi vybrať vždy tú najvhodnejšiu možnosť.

+421 908 686 379

maria.dudova@swisslifeselect.sk

Týždenné Novinky
Zo Sveta Financií

Zaregistrujte sa tu!